
Ralph Bunche var en amerikansk statsvetare, diplomat och en framstående aktör i den amerikanska medborgarrättsrörelsen som var involverad i bildandet av FN (Förenta nationerna). Han tilldelades Nobels fredspris 1950 och sa i sin Nobelföreläsning “the road to peace can never be traversed by threatening to fight at every bend”.
Dessa ord återspeglas konstinstallationen One Way or Another av konstnären Tom Biddulph. Med hjälp av vardagsföremålens visuella språk förmedlas ett hoppfullt budskap till betraktaren. Verket består av omtolkade lysande vägskyltar som syftar till att ge mänskligheten en gemensam riktning för framtiden.


NOBEL WEEK LIGHTS
6–14 december 2025
Se alla konstverk i årets festival.
Tom Biddulph

Tom Biddulph är född i England, och bor och arbetar nu i Nederländerna. Biddulphs installationer använder ofta välbekanta vardagsföremål för att förmedla ett djupare budskap.
Bland hans senaste projekt finns ett fjärde uppdrag för Amsterdam Light Festival, en utställning på A Flag Gallery i Amsterdam, samt ett offentligt konstverk i en park i Wigan i Storbritannien.
One Way or Another är skapat av Tom Biddulph och producerat i samarbete med av Wigan Council, Lightpool och Light Up Lancaster.

Nobel Week Lights
Ljuskonst som lyser upp Stockholm
Nobel Week Lights är en ljusfestival i Stockholm, tillgänglig för alla under årets mörkaste tid.
NOBEL WEEK LIGHTS
6–14 december
Gratis inträde
Festivalen är gratis att besöka, och öppen för alla
Öppettider
Konstverken är öppna dagligen, mellan klockan 16.00-22.00