
Skolprogram för förskolan och lågstadiet
Alfred Nobel och Nobelpriset för lågstadiet
Om Alfred Nobel, hans liv och testamente. Vi berättar om de olika priskategorierna och gör praktiska övningar tillsammans.
Bokningen är preliminär. Vi återkommer inom 72 timmar med bokningsbekräftelse.
Praktiskt
70 minuter
700 kr
Upp till 25 elever
Upplägg
I det här programmet får eleverna höra om Alfred Nobel som var en stor uppfinnare och som ville belöna upptäckter och arbeten inom naturvetenskap, litteratur och fred. Vi pratar om olika upptäckter och Nobelpristagare, berättar om de olika priskategorierna och visar några föremål från våra samlingar. Slutligen får eleverna ta på sig vita labbrockar och laborera i verkstaden. Här gör vi en egen såpbubbellösning att ta med hem.
Anknytning till läroplanen
Lpfö 18
- Barnet/eleven ska ges förutsättningar att utveckla:
- förståelse för naturvetenskap
- förmåga att utforska, beskriva med olika uttrycksformer, ställa frågor om och samtala om naturvetenskap och teknik
- Barnet/eleven:
- upplever att det är roligt och meningsfullt att lära sig nya saker
- får nya utmaningar som stimulerar lusten att erövra nya erfarenheter och kunskaper
- utmanas och stimuleras i sin utveckling av språk och kommunikation samt matematik, naturvetenskap och teknik
Lgr 22, NO
- Hur material kan sorteras efter några egenskaper, till exempel utseende, om de är magnetiska och om de flyter eller sjunker i vatten. Hur materialen kan återvinnas.
- Några blandningar och hur de kan delas upp i sina olika beståndsdelar, till exempel genom avdunstning och filtrering.
- Enkla fältstudier, observationer och experiment. Utförande och dokumentation av undersökningarna med ord, bilder och digitala verktyg.