Skip to header Skip to main content Skip to footer
Guidad tur_NPM_Foto Benoît Derrier.JPG
© Nobel Prize Outreach. Photo: BenoÎt Derrier

Besök oss digitalt

Festlig visning på Nobeldagen

Följ med på ett digitalt besök på Nobelprismuseet på Nobeldagen den 10 december. Vi kommer att berätta om Alfred Nobel och bakgrunden till priset han instiftade. Dessutom kommer vi att prata om vad några av årets priser handlar om.

Praktiskt

30 minuter
Gratis

På Nobeldagen den 10 december erbjuder vi gratis digitala skolvisningar för låg- och mellanstadiet.

Med festblåsan på och något bubbligt i glasen berättar vi om bakgrunden till Nobelfirandet, om några av årets Nobelpris och vad pristagarna kommer att få vara med om under dagen. Vi funderar också på var de där bubblorna i glasen egentligen kommer ifrån.

Välkommen att besöka museet digitalt och fira Nobeldagen med oss!

Tider

Visning för årskurs 1-3:
klockan 9.00-9.30

Visning för årskurs 4-6:
klockan 10.00-10.30

Inför ditt besök

Så här går det till efter bokningen: 2–3 dagar innan visningen får du som lärare en inbjudan till skolprogrammet via Teams. Om dina elever ska medverka hemifrån skickar vi även länken till mötet.

En stund innan programmet förbereder du genom att eventuellt koppla din dator till storbildskärm och högtalare samt ansluta till bokningen 5-10 minuter innan programmet börjar, då vi kontrollerar att bild och ljud fungerar.