
Autofagi betyder ”självätande” och är en process där celler aktivt bryts ner och återvinner komponenter av sig själva för nya ändamål.
Yoshinori Ohsumi tilldelades Nobelpriset i fysiologi eller medicin år 2016 för sin forskning om autofagi hos jäst. Hans upptäckt är inte bara viktig för vår förståelse av biologi och kroppen i allmänhet, autofagi är också ett av de mest studerade ämnena inom cancerforskningen.
Studenternas audiovisuella installation använder generativa mikroljud och material. Verket bjuder in publiken att lyssna på processer som normalt sker i det tysta och det fördolda.
Nobel Week Lights
Nobel Week Lights är en utomhusfestival med ljuskonst tillgänglig för alla, som lyser upp Stockholm under årets mörkaste tid.
Jönköping University och Kungliga Musikhögskolan
Detta konstverk är ett samarbete mellan studenter från Ljusdesignprogrammet vid Jönköpings tekniska högskola (en del av Jönköping University) och studenter från Kungliga Musikhögskolan.
Studenter från Jönköping Uiversity:
Alaa Al-Faris, Rebecka Azizova, Philip Borgnes, Oscar Grendel, Jennifer Larsson, Johanna Nordin Hellman, Emelie Österberg, Alwa Pettersson, Nora Rosendahl och Yaman Zaidan.
Studenter från KMH:
Adam Fored, Wilma Hultén, Assar Tallinger, Nora Pollak och Vilmar Jansson.

Nobel Week Lights
Ljuskonst som lyser upp Stockholm
Läs om Nobel Week Lights, en ljusfestival i Stockholm tillgänglig för alla under årets mörkaste tid.