Making Experiences – Architecture and Light
Klara Mälarstrand | Fri entré
Sex arkitektoniska installationer utforskar Nobelprisbelönade upptäckter med koppling till människans sinnen och olika kunskapsområden. I Making Experiences – Architecture and Light hyllas Nobelprisets kategorier: fysik, kemi, fysiologi eller medicin, litteratur, fred samt Sveriges riksbanks pris i ekonomisk vetenskap till Alfred Nobels minne.
Varje installation är en unik tolkning av Nobelprisbelönat arbete. Verken bjuder in till reflektion kring den mångfald av idéer, kreativitet och mänskliga framsteg som Nobelprisen representerar.

NOBEL WEEK LIGHTS
5–13 december 2026 | 16.00–22.00
Stockholm city och Tensta



Kungliga Tekniska högskolan (KTH)
Kungliga Tekniska högskolan (KTH) i Stockholm är ett av Europas ledande tekniska universitet och en mötesplats för forskning och innovation.
Som Sveriges största lärosäte för teknisk utbildning och forskning samlar KTH studenter, forskare och lärare från hela världen med målet att utveckla ny kunskap och hitta lösningar på framtidens utmaningar.
Studio Making är en masterstudio vid KTH Arkitekturskolan som fungerar som ett laboratorium för arkitektur. Här testas och utvärderas olika metoder för att skapa arkitektur i praktiken – en plats för experiment, fantasi och utveckling av nya estetiska uttryck.

NOBEL WEEK LIGHTS
En ljusfestival inspirerad av Nobelpriset
5–13 december 2026 | Fri entré