
Välkommen till ett samtal där forskare från Handelshögskolan i Stockholm, Karolinska Institutet, KTH och Stockholms universitet diskuterar hur AI påverkar människans förmåga och färdigheter samt om vilka konsekvenser det kan få för individer och samhälle.
Forskarna diskuterar vad det innebär för oss som människor när AI tar över allt fler uppgifter – i forskningen, i skolan, på arbetsplatser och i vardagen. Riskerar vi att använda vår egen tankeförmåga mindre, och vad händer med kreativitet, kritiskt tänkande och vår förmåga att se nya perspektiv när svaren kommer ”gratis”? Blir vi mer innovativa när vi slipper grundjobbet, eller bara ytligare? Vad innebär det för lärande och forskning när delar av grundarbetet automatiseras?
Samtidigt kan AI fungera som ett kraftfullt stöd för att frigöra tid och energi och ge utrymme för mer innovativt tänkande, samarbete och förståelse.
Medverkande
Åsa Wikforss, professor i teoretisk filosofi vid Stockholms universitet och ledamot av Svenska Akademien
Stefan Haefliger, professor i digital innovation och strategi vid Handelshögskolan i Stockholm
Karl Henrik Johansson, professor i reglerteknik vid KTH och föreståndare för Digital Futures
Carl Savage, senior forskare vid Karolinska Institutet och forskar om hur komplexa vårdsystem kan utvecklas
Samtalet modereras av Maja Fjaestad, ledningsråd vid Karolinska Institutet och docent i teknikhistoria

NOBEL CALLING
STOCKHOLM
5–12 oktober
Om programmet
Datum
5 oktober 2026
Tid
17.00–18.00, dörrarna öppnar klockan 16.00
Plats
Nobelprismuseet
Språk
Engelska
Pris och anmälan
Fri entré, anmälan krävs
Kontakt: Per Larsson
Inför ditt besök
Väskor
Vi avråder från att ta med större väskor till museet. I vår garderob finns ett begränsat antal låsbara mindre skåp och klädhängare. Garderoben är obemannad.
Fotografering och filmning
Välkommen att ta bilder och filma i museet, men vänligen fotografera eller filma inte personalen. Vi fotograferar, filmar och livesänder vissa av våra evenemang. Materialet kan komma att användas i Nobelprismuseets kommunikation och marknadsföring. Om ett evenemang arrangeras i samarbete med en annan aktör kan materialet användas i deras kommunikation.
Tillgänglighet
På museets tillgänglighetssida finns information om framkomlighet, lokalen och hjälpmedel. Klicka på länken nedan för att läsa mer.
