Skip to header Skip to main content Skip to footer
Rike Stelkens
Rike Stelkens. Foto: Magnus Bergström/KAW

I forskaren Rike Stelkens laboratorium undersöks populationers anpassning till miljöstress med hjälp av ett speciellt ämne – nämligen jäst.

Stelkens forskargrupp studerar domesticerad och vild jäst från hela världen, i syfte att förstå hur populationer som utvecklas över hundratals generationer anpassar sig till stress skapad av omgivningen, detta med särskilt intresse för anpassningen till miljöförändringar och global uppvärmning.

Hör Stelkens berätta om sin forskning, och provsmaka hennes senaste upptäckt: en vild jäststam från Patagonien. Förutom att användas i hennes forskning har jästen dessutom blivit en ingrediens i en ny lokalt producerad lageröl, som hon tagit fram tillsammans med bryggeriet Nils Oscar.

Under kvällen är Nils Oscars bryggmästare Andrés Furukawa på plats för att berätta mer om framtagningen av ölet och hålla i en ölprovning* där du får prova ölet med den patagoniska vildjästen och några andra smaker.

*Vänligen notera att ölprovningen innehåller alkohol.

Om programmet

Datum

13 februari 2026

Tid

18.00–19.00

Plats

Nobelprismuseet

Språk

Engelska

Pris

360 kronor ordinarie pris
160 kronor för dig som är medlem

Biljetter

Rike Stelkens

Rike Stelkens är docent och Wallenberg Academy Fellow vid Zoologiska institutionen på Stockholms universitet. Hon har en doktorsexamen i biologi och har haft postdoktorala tjänster och stipendier i Schweiz, Storbritannien och Tyskland. Sedan år 2017 leder hon sitt eget laboratorium, med fokus på experimentell evolution och genomik.

Stelkens forskargrupp studerar hur biologisk mångfald uppstår. För sin forskning använder hon domesticerade och vilda jästarter som lever i skogar över hela världen. Hon följer hur populationer utvecklas över hundratals generationer och anpassar sig till stressiga förhållanden, och är särskilt intresserad av hur populationer anpassar sig till miljöförändringar med fokus på global uppvärmning.

Utöver användning inom mat och fermentering kan insikter från denna forskning hjälpa oss att förstå hur arter kan anpassa sig, eller misslyckas med att anpassa sig, vid snabba miljöförändringar, till exempel på grund av klimatförändringar.

Väskor och garderob

Vi avråder från att ta med större väskor till museet. I vår garderob finns ett begränsat antal låsbara mindre skåp (33 x 28 x 36 cm) samt låsbara klädhängare. Museet erbjuder inte bemannad garderob.

Fotografering och filmning

Välkommen att ta bilder och filma under ditt besök i museet, men vänligen fotografera eller filma inte personalen.

För att kunna dela med oss av allt roligt som händer på museet fotograferar, filmar och livesänder vi många av våra evenemang. Materialet kan användas i Nobelprismuseets verksamheter, kommunikationskanaler, marknadsföring och i sociala medier. Om ett evenemang arrangeras i samarbete med en annan aktör kan materialet användas i deras kommunikation. Kontakta oss om du har frågor om detta.

Chokladmedaljer
© Nobel Prize Outreach. Foto: Alexander Mahmoud

Butik

I butiken hittar du böcker, presenter och souvenirer som anknyter till museets utställningar, Nobelpriset och Alfred Nobel.

Barn tittar i Nobelprismuseets utställning
© Nobel Prize Outreach. Photo: Clément Morin

Barn och familj

Experimentera i verkstaden, klura i barnrummet, eller gå en tipspromenad.

Medlemskap

Bli medlem, upptäck mer

Som medlem får du fri entré till museet och rabatt i butiken och bistron. Dessutom får du förtur och rabatter på konserter, vernissage, samtal och föredrag.

Person tar bild på en stor digitalskärm med färgmönster
© Nobel Prize Outreach. Foto: Clément Morin

Program

Fredagskväll på museet

Utforska museets program. Upplev allt från konserter, litterära samtal, föredrag och performances till mat- och dryckesprovningar.